Szeregi czasowe w Pythonie
Najbliższe terminy tego szkolenia
Standardy JSystems
- Wszyscy nasi trenerzy muszą być praktykami i osiągać średnią z ankiet minimum 4.75 na 5. Nie ma wśród nas trenerów-teoretyków. Każdy trener JSystems ma bogate doświadczenie komercyjne w zakresie tematów z których prowadzi szkolenia.
- Wszystkie szkolenia mają format warszatowy. Każde zagadnienie teoretyczne jest poparte rzędem warsztatów w ściśle określonym formacie.
- Terminy gwarantowane na 100%. Jeśli jakiś termin jest oznaczony jako gwarantowany, oznacza to że odbędzie się nawet jeśli część grupy wycofa się z udziału. Ryzyko ponosimy my jako organizator.
- Do każdego szkolenia które wymaga jakiegokolwiek oprogramowania dostarczamy skonfigurowane, gotowe hosty w chmurze. Dzięki temu uczestnik nie musi nic instalować na swoim komputerze (i bić się z blokadami korporacyjnymi). Połączenie następuje przez zdalny pulpit lub SSH - w zależności od szkolenia.
Program szkolenia
- Wprowadzenie
- Czym są szeregi czasowe? Teoria i przykłady w praktyce. Biblioteki do analizy SC w Pythonie
- Właściwości szeregów czasowych. O czym pamiętać i czego nie robić z szeregami czasowymi
- Badanie szeregów czasowych - stacjonarność, sezonowość, trend, szum i autokorelacja
- Przygotowanie szeregów czasowych do prognozowania - wygładzanie eksponencjalne, multiplikatywność
- Wielowymiarowe szeregi czasowe i redukcja wymiarów
- Braki w danych: imputacja danych i bootstraping
- Prognozowanie szeregów czasowych
- Modele regresji liniowej
- Modele AR i MA
- Modele ARMA, ARIMA
- Interpetacja dopasowań: Homo- i Hetero-skedastyczność. Metoda największej wiarygodności. Analiza pozostałości
- Modele ARCH i GARCH
- Miary jakości modelu. Kiedy jakiej użyć? MAE, MPE, MAPE, MA, RMSE, MAPD, R^2. Kroswalidacja szeregów czasowych
- Niepewność modelu: Jak stworzyć przedziały ufności?
- Przekształcenia danych i ich zastosowanie: Transformacja Boxa-Coxa
- Procesy stochastyczne w szeregach czasowych
- Procesy Markova
- Random Walk
- Rozkład Poissana i losowość zdarzeń
- Rozkład Weierstrassa, Gaussa i Levy'ego. Znaczenie zmiennego rozkładu zmian dla modelu
- Metody analizy sygnałów dla szeregów czasowych
- Twierdzenie Fouriera o szeregach czasowych
- Transformata Fouriera i widmo częstotliwości
- Zasada nieoznaczoności dla szeregów czasowych. Próbkowanie i częstotliwość Nyquista. Sygnały analogowe vs cyfrowe
- Metody w przestrzeni czas-częstość
- Dekompozycja szeregów czasowyh i Matching Pursuit
- Odesparowywanie szumu. Znaczenie Filtrów dolno- i górno-przepustowych
- Filtry Kalmana
- Sieci neuronowe i uczenie maszynowe w szeregach czasowych
- Proces Gaussowski
- Rozpoznawanie głosu i rozpoznawanie języka
- Modele sekwencyjne RNN (Recurrent Neural Network), GRU i LSTM: Long-Short-Term-Memory Network
- Zastosowanie LSTM w prognozowaniu cen giełdowych
- Zastosowanie LSTM w NLP: badanie sentymentu, semantyki i poprawności gramatycznej
- Modele generatywne dla szeregów czasowych: AI w tworzeniu jazzu. Deepfake głosu i brzmienia instrumentów
- Wykorzystanie szeregów czasowych na rynkach finansowych
- Analiza techniczna i fundamentalna
- Płynność, zmienność i głębokość rynku: na jakich szeregach czasowych można stosować analizę techniczną?
- Wskaźniki tradingowe: Wskaźniki pędu, zmienności i wolumenu obrotu
- Algorithmic Trading i High Frequency Trading
- Backtesting i miary jakości: Sharpe Ratio
- Grid searching parametrów i kalibracja modelu
- Derywatywy i historia modelu Blacka-Scholesa
Opis szkolenia
Szkolenie odbywa się na żywo z udziałem trenera. Nie jest to forma kursu video!O szkoleniu
Warsztatowe szkolenie z zakresu analizy szeregów czasowych z użyciem języka Python. Szkolenie obejmuje podstawową metodologie badań i prognozowania szeregów czasowych w ujęciu różnych dyscyplin: AI, analizy sygnałów, finansów i tradingu, procesów stochastycznych.
Dla kogo?
Wymagana jest minimalna znajomość języka Python oraz podstawowa wiedza z zakresu statystyki lub ekonometrii. Szkolenie pozwala nabyć praktycznych umiejętności radzenia sobie z szeroką częścią danych strukturalnych, takich jak szeregi czasowe. Z racji tego, szkolenie to jest w szczególności dedykowane osobom wiążącym swoją przyszłość (lub obecną pracę) z takimi sektorami jak: telekomunikacja, energetyka, finanse, bankowość, trading, medycyna oraz szeroko pojęta matematyka i fizyka.
Charakter szkolenia
Szkolenie ma charakter warsztatowy. W trakcie szkolenia uczestnicy realizują 50-70 warsztatów trwających po 5-15 minut. Każde omówione zagadnienie podsumowane jest kilkoma następującymi po sobie ćwiczeniami o wzrastającym poziomie trudności. W ramach szkolenia realizowany jest w pełni funkcjonalny projekt, mający na celu jak najlepsze zaprognozowanie szeregu czasowego za pomocą różnych metodologii.
Przebieg szkolenia
Zajęcia rozpoczynamy instalacją i konfiguracją interpretera języka Python oraz, najpopularniejszego w Data Science, środowiska Anaconda. Zawiera ono wygodny edytor do programowania - Spyder.
Po skonfigurowaniu środowiska pracy, rozpoczyna się praca z importowaniem danych w formacie csv i zapoznanie z podstawowymi metodami wizualizacji szeregów czasowych.
Gdy powyższy cel zostanie zrealizowany, będziemy badać po kolei główne właściwości matematyczne różnego rodzaju szeregów czasowych, takie jak: stacjonarność, autokorelacja, sezonowość, szum, multiplikatywność czy też istniejące trendy. Nauczymy się także, jak radzić sobie z danymi zawierającymi luki oraz z sytuacjami, gdy danych jest zbyt mało, aby przeprowadzić modelowanie. Innym elementem będzie wykorzystanie wielowymiarowych sekwencji i selekcja odpowiednich cech, które najlepiej wyjaśniają zmienność zmiennej zależnej. Dowiemy się również, jak unikać częstych błędów popełnianych przez początkujących analityków.
W następnym kroku zaczynamy uczyć się różnych sposobów prognozowania, nabierając przy tym intucjji/świadomości tego, która z technik jest najlepsza do wykorzystania w danym przypadku. Podobnie, zapoznajemy się z metrykami oceny błędu i ich doborem, który silnie zależy od natury problemu biznesowego.
W następnej kolejności uczymy się badać naturę stochastyczną potencjalnych szeregów czasowych, mierząc między innymi prawdopodobieństwa tego, czy są one losowe bądź deterministyczne. Analizujemy przy tym rozkłady zmian kolejnych (sąsiędnich) wartości szeregów oraz poprawnej segmentacji danych, w zależności od uzyskanych rozkładów.
Podczas przerabiania ostatnich trzech bloków tematycznych, uczymy się zastosowywać analizę fourierowską, sieci neuronowe oraz analizę techniczną stosowaną przed traderów. Poznajemy wówczas wiedzę i metody wychodzące daleko poza prognozowanie przyszłych wartości szeregów. Odnoszą się one niekiedy do najnowszych postępów w dziedzinach, takich jak: rozpoznawanie mowy i języka, automatyczne wykrywanie nieprawidłowości kardiologicznych przez EKG/EEG, błędów gramatycznych w piśmie, przewidywania kierunku ruchu cen na giełdowych, jak również klonowania dźwięku, czy generowania muzyki.
Realizacja projektu końcowego
Szkolenie kończy projekt realizowany przez uczestników. Będzie on polegał na porównaniu kilku wybranych metod prognozowania (po jednej z każdego bloku tematycznego) i ich wyników dla zadanego szeregu, włączając w to poprzedzającą analizę i dobranie stosownej metryki ewaluacji modelu.
Stanowisko robocze
Do tego szkolenia każdy uczestnik otrzymuje dostęp do indywidualnej wirtualnej maszyny w chmurze. Ma ona zainstalowane i skonfigurowane wszystko co potrzebne do realizacji szkolenia. Maszyna będzie dostępna przez cały okres szkolenia.
Gdy na jakiś termin zgłosi się minimalna liczba osób, termin oznaczamy jako gwarantowany.
Jeśli jakiś termin oznaczony jest jako gwarantowany to oznacza to, że na 100% się odbędzie we wskazanym czasie i miejscu.
Nawet gdyby część takiej grupy zrezygnowała lub przeniosła się na inny termin, raz ustalony termin gwarantowany takim pozostaje.
Ewentualne ryzyko ponosimy my jako organizator.
Przejdź do terminów tego szkolenia
Sprawdź, co mówią o nas ci, którzy nam zaufali
Trenerzy kategorii Python
Programista z ponad 12 letnim stażem, pracował dla klientów z Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Pracował dla takich firm jak Schibsted Tech Polska oraz PrimeQ tworząc strony o bardzo dużym natężeniu ruchu, skrypty automatyzujące pracę innych, w tym także crawlery. Trener, który na sali spędził ponad 5000h prowadząc szkolenia z baz danych, programowania w Pythonie i PHP.
Kacper uważa, że język programowania to tylko narzędzie w rękach doświadczonego dewelopera, dlatego nieustannie lubi uczyć się nowych rzeczy oraz zarażać miłością do programowania innych (stąd pewnie ten kanał na Youtubie -> Kacper Sieradziński).
Programista Pythona od 2018 roku z backgroundem w matematycznym modelowaniu procesów fizycznych. Specjalizuje się w obszarach związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych. Jako data scientist pracował w projektach dla branż takich jak telekomunikacja, media czy finanse. Doświadczony szkoleniowiec, który lubi i potrafi przekazywać wiedzę. W wolnym czasie podróżuje lub pracuje nad nowymi szkoleniami.
DevOps Enginner z zamiłowaniem do części "Dev" wspomnianej roli. Pasjonat ideologii DevOps, ze szczególnym uwzględnieniem potoków dostarczania oprogramowania. Swoje doświadczenie opiera o dostarczanie skalowalnych usług mikroserwisowych oraz projekty wdrażanie w AWSie dla dużych klientów. W codziennej pracy jest zaangażowany na wielu poziomach cyklu dostarczania oprogramowania. Od wielu lat tworzy narzędzia dla deweloperów, które skracają cykl, ułatwiają prace i definiują standardy w zespołach.
Posiada doświadczenie w zarzadzaniu zespołami developerskimi. Absolwent Politechniki Warszawskiej, swoja karierę w IT zaczynał właśnie od szkoleń w JSystems, które pozwoliły mu nabrać wiatru w żagle i pomogły spełnić marzenia o karierze w IT. Dziś w JSystems jako trener zakresu AWS, który zachęci was do korzystania z chmury Amazona i pokaże, że nie jest to takie trudne i "kosztowne".
Certyfikowany inżynier z zakresu architektury, DevOps i Networkingu w AWS. Zwolennik "przemyślanego" podejścia zwinnego w prowadzeniu projektów. Charakteryzuje go podejście do wyzwan z "Can do attitude" i "Get Things Done". W swojej pracy najbardziej ceni możliwość rozwiazywania problemów biznesowych w oparciu o najnowsze technologie chmurowe. Zwolennik praktyki nad teorią. Ostatnio mocno zaangażowany w adaptacje możliwości jakie niesie ze sobą platforma Backstage.io.