Szkolenia PostgreSQL
Słowniczek pojęć
SQL
Język zapytań do baz danych. Umożliwia pobieranie, dodawanie, edycję i kasowanie danych, jak również zarządzanie takimi strukturami jak tabele czy widoki. Tutaj w kontekście baz danych PostgreSQL.
PL/pgSQL
Proceduralne rozszerzenie SQL w bazach danych PostgreSQL. Umożliwia tworzenie własnych funkcji SQL, procedur, a także wyzwalaczy które reagują na zdarzenia w bazie danych.
Administracja bazami PostgreSQL
Zbiór czynności związanych z zarządzaniem bazami danych, takich jak konfiguracja parametrów, zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami, wykonywanie kopii zapasowych i ich odtwarzanie w razie awarii etc.
Tuning baz danych
Zbiór czynności zmierzających do optymalizacji czasu wykonania zapytań SQL i ogólnej wydajności baz danych.
HA - High Availability
High Availability - system wysokiej niezawodności/dostępności. systemy informatyczne charakteryzujące się odpowiednio dostosowywaną: niezawodnością, dostępnością, wydajnością do specyficznych, zwykle krytycznych, zastosowań danego systemu. System komputerowy klasyfikowany jest jako wysokiej dostępności, jeśli jest niedostępny przez czas rzędu 5 minut w roku (dostępność od 99,999%, a mniej niż 99,9999% czasu)
Disaster Recovery
Odtwarzanie baz danych z kopii zapasowych na wypadek awarii.
Skalowanie
Powiększanie środowiska klastra bazodanowego PostgreSQL w zależności od potrzeb. Zapewnianie wysokiej dostępności nawet przy bardzo dużym ruchu.
PostGIS
Rozszerzenie PostgreSQL służące do analizy danych przestrzennych, takich jak mapy.
Terminy gwarantowane
8 terminów gwarantowanych?
Standardy JSystems
- Wszyscy nasi trenerzy muszą być praktykami i osiągać średnią z ankiet minimum 4.75 na 5. Nie ma wśród nas trenerów-teoretyków. Każdy trener JSystems ma bogate doświadczenie komercyjne w zakresie tematów z których prowadzi szkolenia.
- Wszystkie szkolenia mają format warszatowy. Każde zagadnienie teoretyczne jest poparte rzędem warsztatów w ściśle określonym formacie.
- Terminy gwarantowane na 100%. Jeśli jakiś termin jest oznaczony jako gwarantowany, oznacza to że odbędzie się nawet jeśli część grupy wycofa się z udziału. Ryzyko ponosimy my jako organizator.
- Do każdego szkolenia które wymaga jakiegokolwiek oprogramowania dostarczamy skonfigurowane, gotowe hosty w chmurze. Dzięki temu uczestnik nie musi nic instalować na swoim komputerze (i bić się z blokadami korporacyjnymi). Połączenie następuje przez zdalny pulpit lub SSH - w zależności od szkolenia.
Administracja
Kompleksowe, holistyczne szkolenie z zakresu administracji i tuningu baz danych PostgreSQL. Przeznaczone dla osób, do których zadań będzie należeć administracja, zabezpieczenie i optymalizacja baz danych PostgreSQL. Podczas szkolenia omawiane są zagadnienia związane z instalacją, konfiguracją, utrzymaniem, zabezpieczaniem i tuningiem baz danych PostgreSQL.
3 pierwsze dni szkolenia to zakres administracji i replikacji. Kolejne 2 dni to tuning klastrów PostgreSQL. Tuning poznajemy zarówno od strony programistycznej jak i administracyjnej w różnych kontekstach. Optymalizujemy nie tylko zapytania SELECT, ale również przyspieszamy operacje modyfikacji danych czy operacje DDL.
Szkolenie obejmujące zagadnienia od podstawowych po zaawansowane. W czasie szkolenia uczestnicy wykonują wiele praktycznych warsztatów które utrwalają wiedzę i pozwalają się spotkać z niuansami które "wychodzą" dopiero w praktycznym wykorzystaniu omawianych zagadnień.
Jako kontynuację tego szkolenia proponujemy szkolenie "Zaawansowana administracja PostgreSQL: High Availability, Disaster Recovery, monitoring, skalowanie" dotyczące bardziej zaawansowanych zagadnień administracji serwerami PostgreSQL w środowiskach enterprise.
To szkolenie jest również elementem pakietu "Administrator PostgreSQL" .
Kontynuacja szkolenia "Administracja, replikacja i tuning baz danych PostgreSQL". Szkolenie z szeroko pojętych zagadnień z zakresu High Availability, Disaster Recovery, monitoringu oraz typowych zadań administratora baz danych PostgreSQL w środowisku enterprise.
Na szkoleniu zostaną omówione różne typy replikacji, wraz z ich zastosowaniem, korzyściami oraz wadami każdego z nich. Najpopularniejsze narzędzia do tworzenia kopii zapasowych oraz odzyskiwania, pgBackRest oraz pgBarman. Patroni, jako szablon do stworzenia niezawodnego środowiska o wysokiej dostępności. Monitoring oraz analiza wydajności z wykorzystaniem VictoriaMetrics z Grafaną, oraz parsera logów pgBadger.
Skalowanie PostgreSQL z wykorzystaniem pgBouncer oraz HAProxy. Przedstawione zostaną tajniki działania i tuningu autovacuum. Oraz jedno z przydatniejszych narzędzi umożliwiających walkę z "bloatem" i przenoszenie objektów pomiędzy przestrzeniami tabel "online".
Struktura którą kursanci tworzą w trakcie trwania szkolenia. Każdy uczestnik odtrzyma dostęp do 5-ciu serwerów na czas trwania szkolenia, niezbędnych do zbudowania architektury jak poniżej.
To szkolenie jest również elementem pakietu "Administrator PostgreSQL" .
Gdy masz wziąć odpowiedzialność za produkcyjne bazy danych, najważniejsza jest profesjonalna i sprawdzona w boju wiedza i rozwiązania. Dlatego tak ważne jest kto prowadzi szkolenie. A kto prowadzi to szkolenie u nas? Czytaj poniżej :)
Prowadzący szkolenie: Mateusz Henicz
Mateusz na co dzień jest DBA w firmie Percona świadczącej support i consulting z zakresu PostgreSQL. Odpowiada za utrzymanie, tuning i monitoring klastrów PostgreSQL klientów firmy. Rozwiązuje problemy klientów na całym świecie. Ma szerokie, wieloletnie doświadczenie z produkcyjnymi środowiskami PostgreSQL od małych jednoinstancyjnych do wielkich, wielonodowych i przetwarzających terabajty danych. Ma pod swoją opieką klastry PostgreSQL z SLA 99,999%. Takie SLA oznacza, że serwer może być niedostępny przez 5 minut i 13 sekund w ciągu całego roku!
Programowanie
Szkolenie przeznaczone zarówno dla osób które chcą nauczyć się od podstaw języka SQL w bazach danych PostgreSQL, jak również dla tych którzy mieli do czynienia z SQL w innych typach baz. Kurs kierowany do analityków, programistów, ale również administratorów którym znajomość SQL ułatwi pracę z bazami danych PostgreSQL.
O szkoleniu w skrócie
Kompleksowe, 5-cio dniowe warsztatowe szkolenie z zakresu SQL w adaptacji PostgreSQL . Szkolenie rozpoczyna się od podstaw, obejmuje najczęściej wykorzystywane w praktyce elementy SQL, ale też zagadnienia zaawansowane. Szkolenie zawiera między innymi techniki służące zaawansowanej analizie danych oraz optymalizacji zapytań.
Każde omawiane zagadnienie jest utrwalane rzędem ćwiczeń o wzrastającym poziomie trudności. Podczas szkolenia uczestnicy wykonują ponad 80 warsztatów. W szkoleniu duży nacisk jest kładziony na dobre zrozumienie zasad działania wykorzystywanych technik, a nie ich odtwórcze stosowanie.
Korzyści ze szkolenia
Po ukończeniu tego szkolenia uczestnik będzie potrafił:- tworzyć złożone raporty wykorzystujące wiele tabel, grupowanie danych, podzapytania, operatory zbiorowe, funkcje wbudowane w bazy danych PostgreSQL,
- dodawać, kasować i aktualizować dane w tabelach,
- tworzyć struktury takie jak tabele, widoki, linki bazodanowe,
- wykonywać złożone analizy danych z wykorzystaniem funkcji analitycznych, wyrażeń regularnych i wielu innych,
- optymalizować zapytania pod kątem wydajności.
Dla kogo?
Dla osób które chcą poznać w sposób kompleksowy SQL w adaptacji PostgreSQL od podstaw do zaawansowanych technik analizy danych. Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla osób początkujących jak i tych, które już znają SQL, ale chciałyby poznać jego implementację w bazach PostgreSQL.
Prowadzący szkolenie: Michał Bieniek
Programista baz Oracle i PostgreSQL. Od 10 lat związany ze światem baz danych Oracle, od 8 PostgreSQL. Specjalizuje się w wytwarzaniu oprogramowania w językach PL/SQL i PL/pgSQL oraz technologii Oracle Forms and Reports dla administracji publicznej, branży telekomunikacyjnej, sektora bankowego oraz agencji marketingowych. W latach 2019-2020 zdał egzaminy certyfikacyjne Oracle Database SQL Certified Associate i Oracle PL/SQL Developer Certified Associate. Cały czas poznaje nowe zagadnienia i szuka nowych wyzwań.
O szkoleniu w skrócie
Szkolenie omawia zaawansowane aspekty SQL w bazach danych PostgreSQL. Podczas szkolenia omawiane są wyrażenia regularne, funkcje analityczne, import i eksport danych, wprowadzenie do optymalizacji i wiele innych.
Każde omawiane zagadnienie jest utrwalane rzędem ćwiczeń o wzrastającym poziomie trudności. W szkoleniu duży nacisk jest kładziony na dobre zrozumienie zasad działania wykorzystywanych technik, a nie ich odtwórcze stosowanie.
Korzyści ze szkolenia
Po ukończeniu tego szkolenia uczestnik będzie potrafił:- używać wyrażeń regularnych do wyszukiwania danych i ich obróbki
- korzystać z funkcji analitycznych w celu zaawansowanej analizy danych
- Importować i eksportować dane
- Zmniejszać wielkość obiektów bazodanowych
- Znajdować wąskie gardła wydajnościowe w zapytaniach
- Optymalizować zapytania w celu przyspieszenia ich wykonywania
- Stosować operator CASE będący wyrażeniem warunkowym
Dla kogo?
Dla osób które znają SQL w zakresie podstawowym i chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o bardziej zaawansowane zagadnienia SQL w implementacji PostgreSQL. Jest to też ciekawa propozycja dla osób które znają już SQL w implementacji innych baz danych - np. Oracle czy SQL Server. Takie osoby poznają "jak to się robi w PostgreSQL" w zakresie technik których implementacja nie jest zawarta w ANSI SQL.
Prowadzący szkolenie: Michał Bieniek
Programista baz Oracle i PostgreSQL. Od 10 lat związany ze światem baz danych Oracle, od 8 PostgreSQL. Specjalizuje się w wytwarzaniu oprogramowania w językach PL/SQL i PL/pgSQL oraz technologii Oracle Forms and Reports dla administracji publicznej, branży telekomunikacyjnej, sektora bankowego oraz agencji marketingowych. W latach 2019-2020 zdał egzaminy certyfikacyjne Oracle Database SQL Certified Associate i Oracle PL/SQL Developer Certified Associate. Cały czas poznaje nowe zagadnienia i szuka nowych wyzwań.
Uczestnik po ukończeniu tego szkolenia będzie w stanie:
- Wykonywać raporty z użyciem podsumowań
- Wykonywać raporty z użyciem złączeń tabel i podzapytań
- Tworzyć struktury obiektów bazy danych
- Modyfikować istniejące w bazie dane, kasować je oraz dodawać nowe
- Tworzyć oprogramowanie przetwarzające dane z użyciem języka PL/pgSQL
- Zmniejszyć ilość codziennej pracy dzięki zautomatyzowaniu procesu raportowania przy użyciu PL/pgSQL
- Napisać oprogramowanie reagujące na sytuacje wyjątkowe, w taki sposób by nie wpływało to na ciągłość pracy (np. podczas wykonywania bardzo długotrwałego zapytania)
- Stworzyć oprogramowanie które będzie automatycznie modyfikowało / uzupełniało wprowadzane dane, oraz monitorowało operacje na danych.
To szkolenie jest również elementem pakietu "Administrator PostgreSQL" .
Szkolenie przeznaczone dla osób które chcą tworzyć programy składowane w bazie danych PostgreSQL. Kurs poszerzy możliwości analityków, ale również wspomoże pracę programistów wykorzystujących bazy PostgreSQL o możliwości których nie udostępnia SQL.
Szkolenie przeznaczone dla osób które już znają podstawy SQL a chciałyby poznać jego zaawansowane aspekty w implementacji PostgreSQL oraz język PL/pgSQL.
Zakres zaawansowanego SQL obejmuje najczęściej wykorzystywane elementy specyficzne dla tego języka w bazach PostgreSQL. W tym analiza danych, wyrażenia regularne czy zaawansowane aspekty agregacji.
Zakres PL/pgSQL obejmuje naukę tego języka od podstaw do aspektów takich jak tworzenie własnych funkcji rozszerzających język SQL czy wyzwalacze.
Szkolenie przeznaczone dla osób które chcą tworzyć programy składowane w bazie danych PostgreSQL. Kurs poszerzy możliwości analityków, ale również wspomoże pracę programistów wykorzystujących bazy PostgreSQL o możliwości których nie udostępnia SQL. Ponadto szkolenie obejmuje zagadnienia optymalizacyjne często wykorzystywane w pracy programistów, a nie wymagające uprawnień administratora.
Szkolenie w skrócie
Kompleksowe, 5-cio dniowe warsztatowe szkolenie z zakresu SQL i PL/pgSQL w adaptacji PostgreSQL. Kurs ma na celu zaprezentowanie różnic pod kątem programowania, analizy i optymalizacji w bazach danych Oracle i PostgreSQL.
Każde omawiane zagadnienie jest utrwalane rzędem ćwiczeń o wzrastającym poziomie trudności. Podczas szkolenia uczestnicy wykonują ponad 50 warsztatów. W szkoleniu duży nacisk jest kładziony na dobre zrozumienie zasad działania wykorzystywanych technik, a nie ich odtwórcze stosowanie.
Korzyści ze szkolenia
Po ukończeniu tego szkolenia uczestnik będzie potrafił:
- tworzyć złożone raporty wykorzystujące wiele tabel, grupowanie danych, podzapytania, operatory zbiorowe, funkcje wbudowane w bazy danych PostgreSQL
- wykonywać złożone analizy danych z wykorzystaniem funkcji analitycznych, wyrażeń regularnych i wielu innych,
- optymalizować zapytania pod kątem wydajności.
- pisać wydajne funkcje i wyzwalacza w języku PL/pgSQL
Dla kogo?
Dla osób które chcą poznać w sposób kompleksowy SQL i PL/pgSQL w adaptacji PostgreSQL. Szkolenie przeznaczone jest dla analityków i programistów baz danych Oracle, którzy zaczynają również pracować na bazach danych PostgreSQL.
Prowadzący szkolenie: Michał Bieniek
Programista baz Oracle i PostgreSQL. Od 10 lat związany ze światem baz danych Oracle, od 8 PostgreSQL. Specjalizuje się w wytwarzaniu oprogramowania w językach PL/SQL i PL/pgSQL oraz technologii Oracle Forms and Reports dla administracji publicznej, branży telekomunikacyjnej, sektora bankowego oraz agencji marketingowych. W latach 2019-2020 zdał egzaminy certyfikacyjne Oracle Database SQL Certified Associate i Oracle PL/SQL Developer Certified Associate. Cały czas poznaje nowe zagadnienia i szuka nowych wyzwań.
PostGIS
O szkoleniu
Szkolenie z zakresu zarządzania danymi przestrzennych z wykorzystaniem rozszerzenia PostGIS do bazy PostgreSQL.
Cel szkolenia
Zapoznanie z niezbędnymi informacjami o danych przestrzennych oraz możliwościami ich przechowywania, przetwarzania i analizy z wykorzystaniem PostGIS. Uczestnicy zostaną zapoznani z niezbędnymi informacjami dotyczącymi typów i formatów danych przestrzennych. Poznają najczęściej stosowane w Polsce układy współrzędnych. Liczne praktyczne przykłady pozwolą na zapoznanie się z funkcjami przestrzennymi oferowanymi przez PostGIS. Dodatkowo uczestnicy dowiedzą się, jak optymalizować zapytania wykonywane na danych przestrzennych.
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
Szkolenie o profilu ogólnym, którego adresatami są osoby chcące wykorzystać bazę PostgreSQL do zarządzania danymi przestrzennymi. Szkolenie obejmuje podstawowe informacje o danych przestrzennych i nie jest wymagana wcześniejsza znajomość tej tematyki.
Co w Twojej pracy usprawni PostGIS?
Nauczysz się efektywnie zarządzać danymi przestrzennymi w bazie PostgreSQL. Będziesz mógł udostępniać zgromadzone dane w swoim miejscu pracy. Pracownicy będą mogli korzystać z tego samego źródła danych i wspólnie je edytować. Zwiększysz wydajność i efektywność pracy osób korzystających z danych przestrzennych. Zwiększysz swoją pewność w pracy, dzięki nabyciu nowych umiejętności. Zdecydowanie podniesiesz swoje szanse na awans. Radykalnie podniesiesz poziom swoich kompetencji zawodowych.
Gdzie użyjesz nabytej wiedzy?
Podniesiesz efektywność pracy związanej z danymi przestrzennymi. Zauważysz wzrost komfortu w dostępie do danych. Osiągniesz nową wyższą jakość danych i ich aktualizacji.
Czego się nauczysz?
Usprawnisz pracę z danymi przestrzennymi. Nauczysz się importować do bazy PostgreSQL dane przestrzenne z różnych źródeł. Będziesz w stanie utworzyć ujednolicony system udostępniający dane przestrzenne współpracownikom. Będziesz wiedział jak analizować relacje przestrzenne pomiędzy obiektami.
Prowadzący szkolenie: Dariusz Górski
Geoinformatyk z długoletnim stażem pracy z danymi przestrzennymi. Na co dzień zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem systemów informacji przestrzennej w jednostkach administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli. Jego podstawowe narzędzie pracy to baza danych PostgreSQL oraz PostGIS. Pasjonat pracy z danymi i tworzenia narzędzi usprawniających codzienne czynności. Dzięki dużemu praktycznemu doświadczeniu zapozna uczestników szkolenia z wykorzystaniem PostGIS do przechowywania i przetwarzania danych przestrzennych.
Tuning
Szkolenie przeznaczone dla administratorów i programistów, którzy chcą rozwiązać problemy wydajnościowe związane z bazami danych PostgreSQL. Do problemu optymalizacji baz danych i zapytań SQL w PostgreSQL podchodzimy w tym szkoleniu holistycznie, zarówno od strony administracyjnej, jak i programistycznej.
W zakresie pojawiają się metody optymalizacji nie tylko zapytań typu SELECT, ale również optymalizacja ładowania i aktualizacji danych. Uczestnicy podczas szkolenia poznają techniki odnajdywania niewydajnych zapytań, ich optymalizacji oraz metody testów wydajnościowych w bazach PostgreSQL.