Wstęp do JavaScript

JavaScript

JavaScript jest językiem programowania ściśle związanym z przeglądarkami internetowymi. Został stworzony w celu dynamicznego aktualizowania treści na stronie (bez jej ponownego przeładowania), do kontroli multimediów, animacji obrazków i wielu więcej. Warto podkreślić na wstępie ważną rzecz. JavaScript to nie jest Java. Jest to częsty błąd osób początkujących. Są wielkie różnice pomiędzy zastosowaniami tych języków, jak chociażby to że programy napisane w Javie trzeba najpierw skompilować. Gdy powstawał, dużą popularność miał właśnie język Java, więc twórcy zapewne chcieli skorzystać z jego sukcesu dodając do nazwy Script. Został utworzony w 1995 roku i przeglądarka która jako pierwsza go wprowadziła to NetScape Navigator (http://www.evolutionoftheweb.com/).

EcmaScript a JavaScript

Pracując w przyszłości z tym językiem napotkasz się nie raz na określeniem go jako ECMAScript. Jest to jego druga nazwa, która bierze się z firmy zajmującej się rozwijaniem jego standardu ECMAScript International. Najpopularniejszą wersją zaimplementowaną w przeglądarkach internetowych jest obecnie ECMAScript w wersji 5. Warto od razu zaznaczyć, że jesteśmy ograniczeni podczas korzystania z jego wyższych wersji przeglądarkami które jeszcze go nie zaimplementowały. Stąd powstają takie narzędzia jak Babel.js, które zamieniają nowsze funkcjonalności języka na takie, z którymi radzi sobie większość przeglądarek.

Kod po stronie klienta a serwer

Warto rozróżnić te dwie kwestie, ponieważ nie ma bezpośredniego połączenia z kodem na serwerze a tym po stronie klienta. Klienta rozumiemy jako przeglądarkę internetową. W praktyce to wygląda w ten sposób, że serwer generuje bądź tylko utrzymuje kod strony, następnie przeglądarka wysyła zapytanie o zasoby danej strony i w odpowiedzi uzyskuje kod który ma za zadanie zinterpretować. Możemy się oczywiście komunikować z serwerem za pomocą JS, ale musimy już skorzystać ze specjalnej technologii o której w dalszej części opowiem więcej, czyli Ajax.

Gdzie mogę wykonać kod JS?

Przeglądarka internetowa to nie jedyne miejsce gdzie mogę uruchomić kod JavaScript. Mogę to zrobić chociażby na takim narzędziu jak Node.js, które jest rozwiązaniem pozwalającym na zaprogramowanie aplikacji po stronie serwera, posiadające w sobie obsługę protokołu HTTP / HTTPS. Jest oparty na silniku przeglądarki tylko bez jej części dostępnej dla użytkownika, czyli ekran itd. Dodatkowo takie bazy danych jak CouchDB czy MongoDB również oparte są na tym języku. Wynika z tego że poznając ten język możemy mieć łatwiejszą drogę w zostaniu Full-Stack Developerem (programista który rozwija zarówno frontend jak i backend).