Kontener serwletów Tomcat 7

Instalacja Tomcat 7

Zajmiemy się teraz jednym z najczęściej używanych kontenerów webowych – czyli Tomcat’a. Jest to oprogramowanie serwerowe, na które będziemy deploy’ować nasze aplikacje. Zaczniemy oczywiście od instalacji i skonfigurowania Tomcat’a. Aby pobrać pliki Tomcat 7 musimy wejść na stronę projektu - https://tomcat.apache.org/download-70.cgi:

Interesować nas będą oczywiście opcje pobrania Tomcat 7:

Wybierzemy pierwszą opcja – czyli pobranie paczki niezależnej platformowo, gdzie wszystko już się znajduje. Nie polecam instalowania Tomcat’a jako usługi systemowej Windows. Jego używanie jest wtedy dość niewygodne. Po pobraniu zip’a wypakowuję jego zawartość do folderu C:/tomcat7/. Cała struktura serwera to kilka folderów:

  • folder /bin/ - w nim znajdują się pliki wykonywalne odpowiedzialne za m.in. startowanie i zamykanie serwera.
  • folder /conf/ zawiera pliki konfiguracyjne serwera – w większości XML
  • folder /lib/ - biblioteki niezbędne do poprawnego działania serwera i aplikacji
  • folder /logs/ - logi serwera
  • folder /webapps/ - tu będziemy najczęściej zaglądać. Znajdują tam się zainstalowane aplikacje webowe
  • folder /work/ - serwer umieszcza tu skompilowane wersje plików JSP, pliki cache'a (np. schematy XML)

Pierwsze uruchomienie kontenera Tomcat

Aby uruchomić serwer Tomcat wystarczy uruchomić plik startup.bat, który znajduje się w katalogu /bin/. Zapewne zauważyłeś/aś, że Tomcat wystartował i zaraz jego działanie zostało przerwane. Dzieje się tak dlatego że Tomcat wymaga zdefiniowania zmiennej środowiskowej CATALINA_HOME, która przechowuje ścieżkę do instalacji Tomcat’a.:

Teraz po uruchomieniu startup.bat wyskoczy okno z logami serwera.

Jeśli zobaczyłeś/aś powyższy ekran, po wpisaniu adresu http://localhost:8080 powinien przywitać Cię charakterystyczny dla Tomcat’a tygrysek:

Uruchomienie Tomcat7 na systemie Linux Mint

Jeśli używasz systemu Linux to, masz dwie możliwości zainstalowania Tomcat’a. Możesz zainstalować go jako usługę systemową komendą:

sudo apt-get install tomcat7

Wtedy niestety, pliki Tomcat’a zostaną rozbite na kilka lokacji (/usr/share/, /var/lib/ etc.). Możesz też, ściągnąć Tomcat’a jako multiplatformowego zip-a (dokładnie tak samo jak na Windowsie). Resztę konfiguracji zawarłem już w screen’ie z terminala na następnej stronie. Folder tomcat7 znajduje się w moim katalogu home. Niestety na Liunux’ach nie mamy okienka z logami serwera, ale można je sobie ładnie zastąpić używając poniższej komendy (oczywiście ścieżka do pliku catalina.out zależy od Twojej instalacji):

tail –f /home/kamil/tomcat7/logs/catalina.out

Instalacja na Linux’ie Mint różni się jedynie tym, że muszę odpowiednio przyznać uprawnienia do wykonywania plików. Służy do tego komenda chmod. Uprawnienia domyślne (chmod 644) widać oczywiście przy pierwszym wykonaniu ls –l | head -5. Pamiętaj o zmiennej CATALINA_HOME!

Uruchamianie Tomcat'a na innych linuksach (np. CentOS) zależy już od konkretnej dystrybucji i zwykle nie jest tak proste.

Ten artykuł jest elementem poniższych kursów: